Blog

Dijital Diyabet Önleme Programı Başlatıldı

Tip 2 diyabete yatkın olan kişileri hastalıktan korumak için dijital destek sağlanacak.


NHS Uzun Vadeli Planının bir parçası olarak  binlerce kişiye bu şekilde yardım edilecek.
İlk programlar 7/24 çevrimiçi destek ve tavsiye sunuyor ve bu sayede Diyabet Önleme Programına (DÖP) katılan kişilerin sayısı günden güne artmakta.

İnsanlar; egzersiz seviyelerini izleyen giyilebilir cihazlar ile eğitim içeriğine ve sağlık koçlarına erişmelerine yardımcı olacak uygulamalardan ayrıca akran destek gruplarından çevrimiçi destek alacaklar. Bu uygulama aynı zamanda hedeflerini belirleme, izleme ve elektronik olarak iyileştirme yapmalarını sağlayacak.

NHS diyabet ve obezite ulusal klinik direktörü Jonathan Valabhji, şunları söyledi:

Diyabet Önleme Programı, binlerce insan için muazzam bir başarı oldu. Ayrıca bu pilot program bundan sonraki kazanımlarımıza temel oluşturacak. Genç yaşta çalışanlar arasında böyle bir olumlu tepki görmekten son derece mutluluk duyuyorum. Böylece programın ilerleyen safhalarında; NHS Uzun Vadeli Planın bir parçası olarak hastaların hizmetlerine erişimini nasıl genişletebileceğini görmekteyiz.

İngiltere’deki 4 milyon insan Tip 2 diyabet hastası. Bu durum NHS’nin ve ülkenin karşılaştığı en büyük kamu sağlık sorunlarından biri. Hastalığa ve hastalığın neden olduğu komplikasyonlara her yıl 6 milyar £ harcanmakta. Her yıl 9000 amputasyon yapılmakta ve ülkedeki 6 hastane yatağından biri Tip 2 diyabet hastası tarafından işgal edilmekte. NHS Uzun Süreli Planın bir parçası olarak, diyabet tedavisinin genişletilmesi ve yaygınlaştırılması öncelikli olmakla birlikte, aynı zamanda hastalığa yakalanmanın önlenmesine de odaklanacak.

Diyabet Önleme Programı sayesinde binlerce insan toplamda 132000 kilo vermiştir. Amaç, programla yılda 200.000 kişiye ulaşmaktır. Düşük kalorili diyetler NHS tarafından Tip 2’yi tersine çevirecek.

Şu ana kadar DÖP çalışmalarına 5000 kişi katılmış, ortaya çıkan sonuçlar ilginç.

  • Dijital desteği kullananların% 68’i 65 yaşın altında.
  • Uygulamayı kullanan kişilerin yaş ortalaması 58.
  • Kullanıcıların %16’sı 18 ila 44 yaş arasındaki katılımcılardan oluşmuş.

Diabetes UK’deki Nikki Joule Politika Müdürü:

İngiltere’deki milyonlarca insan Tip 2 diyabet geliştirme riski altındayken, NHS İngiltere Diyabet Önleme Programının bu kadar insana ulaşması hayati önem taşıyor. Bu pilot uygulama, NHS Diyabet Önleme Programının dijital versiyonunun, daha geniş bir yelpazedeki kişileri programa katılmaya teşvik etme potansiyeline sahip olduğunu göstermiştir. Bu durum, Tip 2 diyabet riski altındaki milyonlarca insana ulaşmak ve durumun artan prevalansını azaltmaya yardımcı olmak için hayati öneme sahip olabilir. Pilot uygulamanın başarısı, NHS Diyabet Önleme Programının dijital sunumunun daha yaygın olarak kullanılmasına yol açmalıdır.”

Dr. Jennifer Smith Diyabet Programı Halk Sağlığı İngiltere Direktörü: “Pilotun erken bulgularının başarısı, Tip 2 diyabet riski en yüksek olanlara, sağlıklarını gerçek zamanlı olarak kendi ellerine almalarına yardım etmek için yeni bir çığır açtığımızı gösteriyor. Birçoğumuz her gün hareket halindeyken dijital teknolojiyi kullanıyoruz ve bu diyabetin önlenmesinde muhteşem bir adım.”

Makele Kaynağıhttps://www.england.nhs.uk/2019/08/digital-diabetes-prevention-rolled-out-as-part-of-nhs-long-term-plan/

1 Eylül 2019 Haberler, Post Types , , , , ,
About admin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yardıma mı ihtiyacınız var? Bizle sohbet et