Blog

Sağlık Bakanlığı YBBYS Yazılımları Hakkında Yeni Duyuru Yayınladı

T.C. Sağlık Bakanlığı yakın zamanda Yoğun Bakım Ünitelerinde kurulacak olan Merkezi İzlenebilirlik Altyapısıyla ilgili bir duyuru yayınladı. 81 İl Valiliği ile İl Sağlık Müdürlüklerine dağıtılan duyuruda ilgililere aşağıda maddelenen uyarılarda bulundu.

  1. Tıbbi cihaz ütericileri tarafından tibbi cihazlara ödenen bedele ek olarak, YBÜ’lerinde üretilen kritik verilerin izlenebilmesi için yapılacak entegrasyonlarda; doküman, gateway, protokol vb. veri aktarımını sağlayan unsurlar için herhangi bir bedelin talep edilmemesi gerekmektedir.
  2. YBBYS yazılımlarının tıbbi cihazlarla entegrasyonu kadar SBYS yazılımları ile entegrasyonunun da çok önemli olduğunun ve YBBYS yazılımlarının HBYS yazılımlarından ayrı, özelleşmiş bir sistem olarak ele alınmasının beklendiği bilinmelidir.

Bakanlık bu talimatlara bağlı olarak, tıbbi cihaz alımları için hazırlanan teknik şartnamalere ve/veya sözleşmelere, entegrasyonlarda; doküman, gateway, protokol vb. veri aktarımını sağlayan unsurlar için herhangi bir bedelin talep edilmemesine yönelik maddelerin muhakkak eklenmesi, YBBYS ihalelerinin ise ayrı bir SBYS hizmet alımı olarak yapılması ya da HBYS ile birlikte hizmet alımı yapılması gerekiyorsa kısmı teklife açık olacak şekilde planlanması yönünde uyarılarda bulundu.

HBYS: Hastane Bilgi Yönetim Sistemi
YBBYS: Yoğun Bakım Bilgi Yönetim Sistemi
SBYS: Sağlık Bilgi Yönetim Sistemi

12 Eylül 2020 Haberler , , , , , ,
About admin

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yardıma ihtiyacınız var mı? Bizimle sohbet edin